Esse 12. Yıl
2017 Esse Esse Eğitim Blog
      ÜNİVERSİTE

 

 

   

Lise eğitimini tamamlayan gençlerimiz gelecekte hayal ettikleri eğitim kurumlarına ve hedefledikleri bölümlere girebilmek için yoğun çaba sarf etmektedirler. Ülkemizde her yıl üniversite sınavına giren genç sayısı artmakta ve her yıl artan üniversite sayısı ile öğrenciler bir bölüme yerleşebilmektedirler. Fakat hayal ettiği bölüme yerleşen öğrenci sayısı ise oldukça azdır. Yurtdışı programlarında öğrenciler başarı durumlarına göre istedikleri bölüme yerleşebilme şansını bulabildikleri için her yıl yurtdışına giden öğrenci sayımız artmaktadır.

  

Ülkemizde her geçen yıl eğitim danışmanlık firmalarının artması öğrencilerimizin vizyonunu değiştirmiştir. Bazı öğrencilerimiz  yurtiçinde yer alan  üniversitelere girmeyi düşünmeden ve üniversite sınav stresini hiç yaşamadan direk yurtdışı seçeneklerine bakmakta ve hazırlıklarını o doğrultuda yapmaktadır.

Kısaca; soru ve cevaplar ile yurtdışında üniversite hakkında bilgilendirelim.

 

Başvurular ne zaman yapılmalıdır?

Üniversite başvuruları her zaman yedi-sekiz ay öncesinden yapılmalıdır. Gerek başvuru evraklarınızı hazırlamak gerekse üniversitenin başvurunuzu değerlendirmesi oldukça uzun zaman almaktadır. Ayrıca, üniversiteye kabul edildikten sonraki vize hazırlıkları yoğun olacağından dolayı başvuruların önceden yapılmasını tavsiye ederiz.

 

Lisans programlarına başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

  • İngilizceye çevrilmiş, noter tasdikli ise diploması,
  • İngilizceye çevrilmiş, noter tasdikli transcript,
  • Özgeçmiş,
  • En az iki referans mektubu,
  • TOEFL ya da IELTS gibi yabancı dil yeterliliğini gösteren belgeler,
  • En az 500 kelimeden oluşan niyet mektubu,

 

Yabancı dili yetersiz olan öğrenciler neler yapmalıdır?

Yabancı dili yetersiz olan öğrenciler üniversitelerden şartlı kabul alırlar. Öğrenciler ya üniversitenin belirlediği tarihe kadar yabancı dil yeterliliğini gösteren belgeleri teslim ederler ya da üniversitenin yabancı dil hazırlık programları var ise hazırlık programlarına katılarak yabancı dil sorununa çözüm getirirler.

Dünyanın en iyi üniversitelerinin kabul şartları nelerdir?

En iyi üniversitelere girebilmek için öğrencinin not ortalamasının 4.7 ve üzeri olması, güçlü referanslara sahip olması, akademik başarı ve sosyal aktivite başarılarının yüksek olması, gönüllü projerlde yer alması öğrenciyi en iyi üniversitelere girmeye götüren en önemli unsurlardır.

 

Not ortalaması  yüksek  olmayan öğrenciler  yurtdışında eğitim alabilir mi?

Yurtdışında öğrencileri üniversite programlarına hazırlayan gerek üniversite gerekse dil okulu bünyesinde "Üniversiteye Hazırlık Programları" bulunmaktadır. Öğrenciler bu programlara katılarak kendisini üniversiteye hazırlar. Örneğin, İngiltere'de A level kursları ve foundation kursları bulunmaktadır.  Kanada'da ise öğrencileri üniversiteye hazırlayan özel kurumlar bulunmaktadır. Amerika'da çok iyi okullara girmek isteyen öğrenciler SAT kurslarına gidip sınava girebilirler ya da bütün bunlara alternatif olarak öğrenciler öncelikle eğitimine kolejlerde başlar. Kolejde iki yıllık eğitimini tamamladıktan sonra üniversitenin üçüncü sınıfından eğitime başlayabilirler. Ayrıca, iki yıllık kolejlerde eğitim alarak öğrenci notlarını yükseltir ise en iyi üniveristelere geçiş yapabilir. Bazı üniversitelerin özellikle bu amaçla kurulmuş kolejleri bulunmaktadır.

 

ESSE Yurtiçi ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Firması üniversitelere yerleştirme hizmetini nasıl vermektedir?

Firmamızda, konusunda uzman kişilerden oluşan "Üniversiteye Yerleştirme Ekibi" bulunmaktadır. Bu ekibimiz öğrenci ile bir araya gelir, öğrencinin talep ettiği bölüm ve ülke değerlendirilerek baş  vuruları yapılır. Firmamız elemanları sadece öğrencileri bölüme yerleştirmek ile kalmaz aynı zamanda üniversite eğitiminde öğrencinin üniversite çalışmalarını mezun oluncaya kadar takip eder.

 

       Copyright © 2018 ESSE EĞİTİM. Tüm hakları saklıdır. Adana Web Tasarım & İnternet Hizmetleri